Miroslav Uďan

Jak jsem četl životopisyBěhem doby, co se věnuji řízení Shoptetu, jsem vedl již lehce přes stovku pohovorů a přečetl si asi tisícovku životopisů. To není nikterak závratné číslo, ale uvědomil jsem si při tom, jak velké (a přitom zbytečné) chyby jsou schopni lidé při přípravě svého životopisu udělat, a díky nim následně velmi pravděpodobně odradit svého možného zaměstnavatele.

Pokusím se vám zde shrnout několik mých postřehů, které, pokud budete dodržovat, vám, jak pevně věřím, zajistí větší šanci při získání vámi vysněného místa.

Grafické ztvárnění životopisu

Dejte si práci s grafikou a stylem vámi připravovaného životopisu. Snažte se vyvarovat zbytečný "efektů" (podtržený text, kurzíva, různé barvy, střídání fontů atd.), kterými jen dokážete, že jste se do hlubšího kontaktu s Wordem dostali až v okamžiku, kdy jste začali životopis dávat dohromady. Pokud o sobě víte, že nemáte grafické cítění, raději zainvestujte do profesionální šablony nebo grafika, který vám životopis hezky poskládá a připraví. To, jak bude životopis vypadat, bude první věc, která na čitatele bude působit, tak ať hned v prvním kroku zapůsobíte kladně.

Gramatika a stylistika

Asi je zbytečné zdůrazňovat, že pokud budete mít v každé větě chybu, bude chybět interpunkce a diakritika, budete mít různorodé formátování, že to na vašem kreditu moc nepřidá. Dejte raději celý životopis po sobě přečíst a zkontrolovat další osobě.

Osobní a kontaktní údaje

Nezapoměnte uvést všechny své osobní údaje - kontaktní adresu, email, telefonní číslo a datum narození. V případě, že jste starší ročník a váháte, zda-li datum narození napsat, protože si myslíte, že vás díky věku na pohovor nepozvou, nebojte se a vložte ho tam - stejně si ho "odhadnou" dle roku, kdy jste končil školy, a jen jim tím přiděláte práci, což vám kladné body nezíská. V dnešní době je velkou výhodou si založit, vyšperkovat a do životopisu vložit profil na službě Linkedin.

Fotka

Ať si to uvědomujete nebo ne, tak si vás zaměstnavatel bude vybírat i subjektivně, podle "chemie", kterou mezi vámi pocítí. Nebojte se tedy na životopis vložit i svoji fotografii. Věnujte trošku času a energie tomu, aby fotka byla opravdu pěkná a vhodná (ne polonahá fotka z koupelny před zrcadlem :)), může vám to při třídění došlých životopisů přihrát pár bodíků.

Školy

Při výčtu škol a roků, kdy jste je navštěvoval, nezapoměnte také uvést obor školy. Stejně tak je důležité uvést informaci, co vám škola nejvíce dala, a úplně v nejlepším případě zmínit, co z toho, co jste se na škole naučili, byste dokázali zúročit v oboru, ve kterém působí firma, do které se hlásíte.

Praxe

Zde platí to samé, co v případě škol - nesnažte se zabíhát do moc velkých podrobností ohledně toho, co jste v minulých pracích dělali, na to bude dost času při osobním pohovoru. Zkuste "vypíchnout" stěžejní body, které vám připadají z vaší praxe nejdůležitější, zase nejlépe v relevanci k oboru firmy, ke které se hlásíte. Pokud máte mezi dvěmi zaměstnáními velkou (více než 3 měsíce) časovou mezeru, nebo jste moc často střídal zaměstnání - dopište do životopisu, proč tomu tak bylo (cesta do Indie, firma zrušila vaší pozici), věřte, že personalisti se na tuto část hodně zaměřují.

Reference

Nebojte se úvest kontakty na vaše přímé nadřízené z minulých zaměstnání. Nejlépe email i telefon, vyvarujte se formulacím jako "na vyžádání".

Ukázka vaší práce a tvorby

Pokuste se čtenáři životopisu co nejvíce zjednodušit přístup k vašim pracovním referencím. Pokud jste programátor - dejte do životopisu odkazy na ukázky vašeho kódu, pokud grafik, dejte tam odkazy na vámi nakreslenou tvorbu atd. Pokud jste ještě nikde nepracovali a zoufáte si, že nemáte co ukázat, udělejte si pár referencí "zadarmo a do šuplíku" a jimi se pochlubte, v očích potenciálního zaměstnavatele tím jen stoupnete.

Proč zrovna vy?

Zamyslete se, kterou z vašich dovedností potenciální zaměstnavatel nejvíce ocení, a nebojte se s nimi v životopise pochlubit. To, že rádi chodíte do kina, nebo se scházíte s kamarády, je prima věc a značí to, že patrně nebudete asociální typ, ale tuto informaci napíše většina uchazečů. Co si myslíte, že se stane, pokud napíšete, že si ve volném čase rádi zvyšujete kvalifikaci ve svém oboru? Nebude to pro vás znamenat další plusový bod?

Prostor pro zlepšení

Asi málokterý personalista věří tomu, že se mu dostane do rukou "Ferda Mravenec", co umí vše a už nemá nic, co by se mohl naučit. Buďte féroví a přiznejte své stránky, o kterých víte, že nejsou úplně perfektní a že na nich chcete zapracovat (a nejlépe jak) - podobná sebereflexe vám může zase pomoci stoupnout v očích čtenáře vašeho životopisu.

Motivační dopis

Nastudujte si o firmě a její historii něco z jejich stránek - v jakém oboru dělá, jakou službu/výrobek prodává, kdo jsou jejich zákazníci, konkurence atd. Nebojte se to v motivačním dopisu zmínit, ať je vidět, že jste si s tím dal nějakou práci a věnoval tomu svůj čas. Nemusí se jednat o žádný dlouhý text, jen ukažte, že o práci ve firmě, které píšete, opravdu stojíte, že není jen jedna z padesáti, které jste dneska svůj životopis odeslal.

Já sám jsme pozval na pohovor (a následně přijmul) našeho minulého šéfa vývoje, který se tehdy hlásil k nám, jen díky tomu, jak neuvěřitelně pozitivní měl motivační dopis, ve kterém zmínil, že práce v naší firmě je to, o co by stál nejvíce :)

Pár slov závěrem

Uvědomte si, že kromě vás bude o práci žádat minimálně několik desítek dalších kandidátů, dejte si tedy s tímto dokumentem, jehož kvalita a forma zpracovaní bude stát mezi rozhodnutím, zda-li budete, nebo nebudete pozváni na osobní pohovor, co nejvíce záležet. Dodržujte zde zmíněné body a věřte, že si svoji šanci jen zvýšíte :)

Štítky:

2 komentářů k článku “Jak jsem četl životopisy”

 • Martin Vinš

  30/12/2013 at 16:35

  Míro, ale neříkej, že bys nechtěl u těch CV co dostáváš od mladých slečen polonahé fotky před zrcadlem? : ).

  S většinou článku souhlasím. Fotka hodně pomůže. Zajímavý způsob udělala H1.cz u volného místa SEO konzultanta. Zájemce měl dostat libovolnou stránku na první místo po zadání svého jména plus životopis (např. Martin Vinš životopis). Přišlo mi to jako dobrá výzva, tak jsem udělal toto http://www.martinvins.cz/2013/10/zivotopis.html : ).

  MV.

 • Miroslav Uďan

  31/12/2013 at 14:01

  No ja ani nemusel chtít a i přesto jsem takové fotky dostával :)

Zajímá mě i váš názor. Tak neváhejte :)