Miroslav Uďan

Jak jsme sbírali informaceLídé vnímají nákupy přes e-shopy jako samozřejmou součást běžného života. Nejméně jednou do roka nakoupí 79 % Čechů a průměrně za jednu objednávku utratí 1634 korun. Důvodem k nákupu na internetu je u 78 % úspora času. Nové a rychlejší způsoby platby začínají pomalu dohánět a vytlačovat dobírku. Očekává se, že celkový obrat online obchodu za rok 2013 se bude pohybovat kolem 57,9 mld. korun, které vygeneruje 35 000 český e-shopů. Ano, tušíte správně :), máme zde novou infografiku se stavem e-commerce v ČR pro rok 2013.

Více než polovina (52 %) českých internetových obchodů je vytvořena na komerčním řešení firem specializujích se na tvorbu e-shopů, 40 % stojí na open source základě a cca 8 % jich vzniklo tzv. "na koleně" lidmi, kteří se na tvorbu e-shopů nespecializují. Ač je celkový počet internetových obchodů 35 000, tak, dle mého odhadu, zhruba 80 % e-shopařů neovládá online marketing a často pouze přežívají. Neustále vznikají nové a nové obchody, ale jejich životnost není dlouhodobá. Většinou bez správného přístupu přežijí maximálně rok.

E-commerce v ČR v roce 2013

Největší české e-shopy a vyhledávače zboží

I když se zdá, že onlineový obchod nemá kam růst, opak je pravdou. Z celkového maloobchodního prodeje odkrajují e-shopy pouze 5 – 6 %. Prvenství mezi internetovými obchodníky i v roce 2012 obhájila Alza.cz s obratem téměř 7,7 mld. Kč, kterou stejně jako minulý rok následoval Mall.cz s více než 4,4 mld. Kč. K pohybu došlo na třetím a čtvrtém místě, obchod Kasa.cz s 940 milióny Kč byl sesazen e-shopem Czc.cz, jehož obrat byl 1,2 mld. Kč.

e_commerce_v_cr_2013_obraty

Důležitou součástí internetového obchodu jsou vyhledávače a srovnávače zboží. Pro e-shopy jsou zásadní, protože přivádí zákazníky do jejich obchodu. I když se ve většině případů jedná o jednorázový nákup, rozdíl obratu po registraci se pohybuje kolem 25 %. Síly dvou největších, Heuréka.cz a Zboží.cz, byly minulý rok téměř vyrovnané. Letos Heuréka.cz překonala svého konkurenta o 14 %.

e_commerce_v_cr_2013_porovnavace

Jací jsou Češi zákazníci a proč nakupují na internetu?

Internet v České republice používá více než 6,5 miliónů lidí a 3,6 miliónů na něj přistupují přes mobilní zařízení. Češi stále raději nakupují na internetu, 79 % tak činí nejméně jednou do roka a 43 % pak několikrát do měsíce. Při výběru e-shopu dají na doporučení a jsou ochotni udělat větší objednávku, pokud je doprava zdarma. Online nákupy preferují více muži než ženy. Nejčastěji lidé jako důvod, proč si k nákupu zvolili právě online obchod, uvádějí úsporu času a to v 78 % případů. Pohodlí označilo 70 % respondentů, v 60 % pak ocenili možnost jednoduchého a rychlého porovnání zboží. Větší výběr a nižší cena jsou rozhodujícím faktorem po polovinu zákazníků. Lídě nejčastěji na internetu nakupují elektroniku, kosmetiku a oblečení.

e_commerce_v_cr_2013_zajimavosti

Průměrné za rok každý utratí za nákupy na internetu 4 980 Kč, což je oproti minulému roku o 80 korun více. Naopak průměrná hodnota objednávky se za poslední rok snížila o cca 170 Kč a v letošním roce činí tak 1 634 korun. Důvodem může být i skutečnost, že lidé si na internetu pořizují věci běžné potřeby a nebojí se nakupovat častěji. Oproti minulému roku jsme zaregistrovali 22% nárůst těch, kteří nakupují v e-shopech vícekrát do roka.

Nejoblíbenější způsoby platby

Dobírka je stále nejoblíbenějším způsobem, kterým chtějí Češi platit, přesto jsme ale v této oblasti zaznamenali velký posun. Oproti minulému roku je zde téměř 20% pokles. Lidé volí jiné levnější a rychlejší varianty. Druhou volbou zákazníků je platba pomocí bankovního převodu. Největší nárůst o 200 % zaznamenaly platby pomocí rychlých bankovních převodů, takzvaných platebních tlačítek. Nakupující se také přestali bát platit kartami. Ještě minulý rok činily platby kartou pouze 9 % celkového objemu e-commerce, letos to bylo již 14 %.

e_commerce_v_cr_2013_platby

Čeho se lidé boji?

Když jsme zjišťovali důvody, proč lidé nenakupují na internetu, pak jsme dostali nejčastěji odpověď, že si věc nemohou osahat a vyzkoušet, nebo že je nebaví čekat, než jim zboží doručí. Více než čtvrtina se obává problémů s případnou reklamací. Tady mohu jen říci, že oproti kamenným obchodům má (resp. měl by mít) každý e-shop na svých stránkách jasně formulovaná pravidla pro případ vrácení zboží nebo reklamace. Často jsou velkorysejší a k zákazníkům vstřícnější, než bývají kamenné obchody. Pokud se některý z provozovatelů nezachová správné, velmi rychle se to rozkřikne mezi internetovou komunitou, a seriózní e-shop má pouze jednu pověst, o kterou si nemůže dovolit přijít.

e_commerce_v_cr_2013_obavy

Jeden komentář k článku “Jak jsme sbírali informace”

Zajímá mě i váš názor. Tak neváhejte :)